Grabia

W czasie jednego dnia turyści kajakarze, którzy wypłyną z Marzenina, mogą przez Emilianów, Kozuby i Brzeski dotrzeć do Grabna przy ujściu Grabi do Widawki. Jednak przed zwodowaniem kajaków warto w Marzeninie zwiedzić leżący w centrum wsi zabytkowy kościół z XIV w., w którym nie tak dawno odkryto unikatowe, XV-wieczne freski ze scenami z Biblii.

Płynąc Grabią od Marzenina do ujścia rzeki można z wody obserwować, najczęściej już tylko pozostałości, dawnych zdobyczy techniki przemysłowej. Na uwagą zasługują jeszcze młyny we wsiach Brzeski i Kozuby. Pierwszy, najstarszy z zachowanych na Grabi, zwany "Krzywda" choć już od lat nieczynny, pięknie wtopił się w okoliczną przyrodę i gdy wody Grabi są spokojne, wyjątkowo wygląda jego odbicie w wodach rzeki.

Miejsce weekendowych spacerów okolicznych mieszkańców stanowią natomiast tereny wokół młyna w Kozubach. Sam młyn to drewniany budynek z dwuspadowym dachem. Przy nim stoi odbudowana z białej cegły turbinownia przekształcona przez obecnego właściciela w elektrownię wodną. Oba zabytki stanowią obecnie własność prywatną, ale ich zwiedzenie można uzgodnić z właścicielami.

Wodny szlak to jednak nie tylko młyny, to także zabytki w pobliskich miejscowościach oraz interesująca przyroda doliny Grabi oraz międzyrzecza Warty i Widawki. Południowa część szlaku przebiega bowiem przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, a pozostała położona jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Południowej Grabi.

Szczególnie malowniczy jest ostatni, dziewięciokilometrowy odcinek z Kozub do ujścia Grabi. Tu rozpoczyna się park krajobrazowy. Jedyną trudność może przed samym Grabnem stanowić rozgałęzienie rzeki w miejscu dawnego młyna. A zaraz potem, tuż przy ujściu, jest dogodne miejsce do biwakowania - w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Grabica. W pobliskim Grabnie jest też sklep, w którym można zaopatrzyć się na dalszą drogę.

KLIKNIJ I POWIĘKSZ




Copyright © 2009-2017 by Łukasz Topolski